Mistři šermu

Šermířské souboje v podání skupiny Revertar jsou založeny na studiu dobových záznamů. Zabýváme se studiem těchto historických pramenů, abychom divákům co nejpřesněji představili středověké šermířské techniky v jejich původní podobě. Na této stránce naleznete překlady knih několika středověkých šermířských mistrů. Tito muži skutečně žili ve XIV. a XV. století, povětšinou na území dnešního Německa, živili se výukou šermu na šlechtických dvorech a mnozí z nich dokonce podstoupili, jako nájemní žoldnéři, řadu soudních soubojů, tzv. ordálů. O to více je s podivem, že v České republice jsou jejich spisy takřka neznámé, ačkoliv je zde celá řada šermířských skupin i zájemců o historii.

Texty, které máte možnost si na našem webu přečíst, jsou věnovány všem, kteří se nebojí kráčet po nevyšlapaných stezkách. Není zde žádných mistrů kromě těch skutečných, kteří zemřeli již před staletími. My jsme přesvědčeni, že je správné se začíst do historických pramenů a - namísto nepoučeného vytváření různých teorií o tom, co "by fungovalo" - pokoušet se rekonstruovat skutečnou podobu středověkého šermu.

Překlady textů ze staré němčiny si vyžádaly mnoho let práce. Přesto je zde zveřejňujeme k nahlédnutí ostatním. Žádáme vás pouze, abyste je nevydávali za své vlastní dílo a abyste vždy při jejich citaci uváděli jako zdroj naše stránky.
Dlouhý meč beze zbroje:
Dýky:
Boj ve zbroji:
Meč a puklíř

počítadlo.abz.cz
Provoz těchto stránek
sponzoruje firma IT-help
© Revertar 1994-2024 shsrevertar@gmail.com